Kisalföldi ASzC Pettkó-Szandtner Tibor Lovas Szakképző Iskola és Kollégium
2943 Bábolna, Rákóczi u. 6.

Lovas képzés a Pettkóban
Iskolánk a korábbi bábolnai lovashagyo- mányokra építve 2002 óta képez lovas szakem- bereket a Bábolna Nemzeti Ménesbirtokkal együttműködésben. A 2024/2025. tanévben nappali rendszerben a Gazda szakma Lovász szakmairánnyal szakképzést indítja iskolánk. A jelentkezésnél a Gazda szakmát kell megjelölni a diákoknak. A Lovász szakmairánynak megfe- lelően az elméleti tanórák és a gyakorlati munka során is lovas ismereteket tanulnak diákjaink már az első félévtől kezdődően. A diákok állami ösztöndíjban részesülnek, amelynek összege a tanulmányi eredménytől függ.
Befejezett 8. osztály után
A 8. osztályt végzett tanulók számára két osztályban indul a Gazda szakma Lovász szak- mairánnyal képzés – időtartama 3 év. A diákok mindhárom évfolyamban tanulnak közismereti és szakmai tantárgyakat, a képzés végéig a lovas szakmai tanórák száma folyamatosan nő. A képzés során angol nyelvet oktatunk iskolánk- ban. A harmadik év végén a tanulók szakmai vizsgát tesznek. A 9. osztály alapozó év, amely során a diákokat bevezetjük a lovas szakmai
munka rejtelmeibe. A 10. osztálytól kezdődően a diákok külső (nem iskolai) gyakorlati helyen is folytathatják a gyakorlati munkát duális képzés keretében, akár a lakóhelyhez közelebb lévő lovas vállalkozásnál is – ez nem kötelező dolog. A 11. évfolyamban a szakmai vizsgára való készülést az iskola segíti, elővizsgákat szervez a diákoknak. A tanév két kiemelt nagyrendezvénye a szalagavató és lovasballagás.
Érettségi után
Érettségi után érkező diákok is jelentkezhetnek Gazda szakma Lovász szakmairánnyal képzésünkre – egy osztály indítását tervezzük, a képzés időtartama: 2 év. Ezen képzés során a diákok csak szakmai ismereteket tanulnak, közismeretit nem.
Érettségire történő felkészítés
2023/2024-es tanévtől kezdődően lehetőséget biztosít iskolánk érettségire történő felkészítés- re is felnőttképzési jogviszony keretén belül. A képzési idő 2 év. Ezzel párhuzamosan lehetősége van diákjainknak egyéb felnőtt- képzés keretén belül indított lovas szakmák elsajátítására is, melyeket a lenti táblázat tartalmaz.
Gyakorlati képzés
Gyakorlati képzésünket a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok telephelyein szervezi meg iskolánk. Nagy előnye a gyakorlatnak, hogy valós munka- környezetben valósul meg szakmai oktatóink vezetése mellett. A tanulók bábolnai ménes- udvarban, csikótelepen, Ölbő-pusztai ménesben és a Dióspusztai angol telivér ménesben végzik gyakorlati munkát. Ennek során a mének, kancák, és csikók tartása mellett ismereteket szereznek a lovaglás, fogathajtás és a lovak idomítása terén is. A fizikai munka mellett a gyakorlat során további szakmai ismereteket is szereznek az oktatók vezetésével.
Kollégium
Minden diákunknak ingyenes kollégiumi elhe- lyezést biztosítunk két kollégiumi épületünkben. Támogató oktatóink tanulószobai foglalkozáson segítik a kollégisták iskolai felkészülését és a mindennapokban is segítségükre vannak.
Az érettségi után érkező diákok és a felnőttképzésben tanulók napirendkedvez- ményben részesülhetnek a kollégiumi szabályok betartása mellett.
Felvételi eljárás
Az iskolánkba jelentkezőknek felvételi vizsgát nem kell tenniük, pályaalkalmassági felmérést tartunk mindenki számára, amelynek célja a diák szakma iránti elkötelezettségének megis- merése. A 8. osztály után érkezők részt vesznek egy, a lovas szakmával kapcsolatos elbeszél- getésen, írásbeli felmérésen, egy istállógyakor- laton és egy fizikai felmérésen. A diákokat a hozott jegyeik (max. 50 pont) és a pályaalkal- massági felmérés során szerzett pontjaik (max. 50 pont) alapján rangsoroljuk a felvételkor. A felvétel feltétele az egészségügyi alkalmasság. Iskolánk családias légkörben, zöld, természeti környezetben várja szakmáink iránt érdeklődőket.
Gondunk van a felzárkóztatásra és a tehetség- gondozásra. Figyelünk arra, hogy tanulóink sikeresen végezzenek nálunk, mely után kiváló szakemberek lehetnek, vagy az érettségi megszerzését követően tovább tanulhatnak.