2020. szeptember 23-án a szakmai alapozó gyakorlat tantárgy keretében látogatást tett a Kisalföldi Agrárszakképzési Centrum Csukás Zoltán Mezőgazdasági Technikum és Szakképző Iskola 9. C osztályos gazda tanulói Pap György magángazdaságában, majd a Martonvásári kukorica fajtabemutatóján vettek részt.
Pap György gazdaságában főleg a muraközi lófajtára helyezték a hangsúlyt. Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság célul tűzte ki a muraközi ló típusának regenerálását. Ebbe a programba magántenyésztőket is bevontak. Így került a gazda kapcsolatba a muraközi fajtával. Jelenleg már négy fajtabeli kanca lova és egy méncsikója van. A tulajdonos ismertette a fajta tulajdonságait: homogén, jellegzetes küllemű, élénk mozgású, kedvező munkakészségű, sokoldalúan hasznosítható ló. Jó takarmányértékesítő, szerény igényű, tartós munkabírású, könnyen kezelhető. Hosszú, hasznos élettartamú, termékeny, jó csikónevelő képességű. Ezt követően bemutatta a fajta testméreteit, a lovak színeit, jegyeit. Elmesélte, hogy megalakították a Muraközi Ló Tenyésztéséért Egyesületet, amelyet az Agrárminisztérium elismert és tenyésztőszervezetként a fajta rekonstrukciós programját folytathatja. Végezetül lóápolási ismereteket tartott és a diákok is részt vehettek az egyik ló ápolásában.
A gyakorlat második programjaként Újkérre utaztak a tanulók, ahol egy volt tanítványunk szüleinek gazdaságában lévő parcellákban a Marton Genetics cég állított be kukorica hibridekből fajtakísérletet. Fülöp Gyula a cég Győr-Moson-Sopron megyei értékesítési szaktanácsadója tartott ízelítőt „A kukoricatermesztés helyzetéről világviszonylatban” címmel. Utána ismertette a kísérlet beállítás körülményeit. A gazda több éve rendszeresen Martonvásári hibrideket vásárol, kellemes tapasztalatai vannak. A jó gazda gondosságával végezte a növények termesztését. A kísérleti tábla előveteménye őszi búza volt.
A műveletek a következők voltak:
- 02.21. talaj lezárása
- 04.09. 27%-os N műtrágya szórása, 150 kg/ha dózissal
- 04.10. magágy előkészítés kompaktorral
- 04.11. vetés 70000 csíra/ha, vetéssel egymenetben N:P:K=15:15:15
- 04.12. hengerezés
- 05.22. gyomirtás Lumax Fix Pro szerrel 4,5 l/ha dózissal + Nitrosol 7l/ha
- 06.08. sorközmővelés és 180 kg/ ha 27%-os N műtrágya kijuttatás
A továbbiakban havi lebontásban közölte a hullott csapadék mennyiségeket, amely összesen 367 mm volt, természetesen nagyon egyenlőtlen eloszlásban.
Táblázatban összefoglalta a szemnedvesség méréseket, amelyeket szeptember 07-én, 14-én és 22-én mért.
Ezek után mutatta be a 16 szemeskukorica hibridet a 260-510 FAO számig.
A diákok kezükbe vették a cég termékkatalógusát és abban is, illetve a helyszínen is jól láthatták a legfontosabb tulajdonságokat, pl. a szemtípust, a szemsorszámot, a cső hosszat. Fülöp Gyula mindegyiknél elmondta, hogy miben kiválók, illetve jók a hibridek a hidegtűrésre, a gyökérerősségre, a szárszilárdságra, a betegségekkel szembeni ellenállóságra és a vízleadásra vonatkozóan. Ismertette a termésátlagaikat is a termékfejlesztési és üzemi kísérletekben is.
A bemutatott kukorica hibridek a következők voltak:
- FAO 200 MV 204
- MV 214
- FAO 300 Margitta
- FAO 320 MV Ducat
- FAO 330 MV Mardena
- Dalamer
- FAO 350 Estilla
- MV 350
- FAO 370 Olek
- Kamaria
- FAO 380 MV Tarján
- FAO 410 Koregraf
- Somodor
- MV Koppány
- FAO 510 Illango
- MV Anissa
A Marton Genetics portfóliójának egyik legígéretesebb tagja az Illangó, amelyet azon termelőknek ajánlják, akik a legnagyobb termést célozzák meg intenzív technológia alkalmazásával. Rekordtermés elérésére képes minden évjáratban, zöldszáron érik. Agronómiai értékét növeli, hogy korai vetéssel és késői betakarítással a termesztéstechnológiába jól beilleszthető. Üzemi kísérletekben 2019. évben 17 t/ha átlagtermést adott.
A cég ajándékokkal, reklámanyagokkal és egy ebéddel vendégelte meg a kirándulás résztvevőit. A szakember nagyon örült a tanulók látogatásának és a későbbiekben is számít az iskola további együttműködésére.
#kaszc #csukas #csorna @csukascsorna
Címke: Kisalföldi ASzC Csukás Zoltán Mezőgazdasági Technikum és Szakképző Iskola